Kortizonun Zararları

Kortizonun Zararları

İlaçların zararları ciltler dolusu kitap konusudur. Aşağıda en sık kullanılan “Rekombinant” ilaçlardan biri olan Kortizon örnek olarak verilmiştir.

Kortizon nedir

Böbreküstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, çok önemli bir hormondur. Sentetik kortizon doğal kortizona göre 25 -40 kat daha aktiftir ve bünyeden çok daha yavaş dışarı atılır. Güçlü aktiviteye sahip sentetik kortizon bu özelliğiyle doğal kortizonun tüm pozisyonlarını ele geçirir ve fiziksel bağımlılığa sebep olur.

Kortizon hızla kana karışır, hücrenin immün bariyerini aşarak çekirdeğe ulaşır ve DNA ile etkileşime girer. Bu ise hücrelerde protein ve ferment sentezini ele geçirerek baskılar ya da stimüle eder. Kortizon aynı şekilde plasenta bariyerini de aşarak ceninin hücrelerine ulaşır ve ceninin dokularında meydana gelen tüm hücresel işlemlerin kontrolünü ele geçirir.

Sentetik kortizon tüm alerjik hastalıklarda (romatizma, astım-bronşit, egzema) ve hemen hemen tüm cilt hastalıklarında kullanılan ilaçtır, Anaflaktik şoku önlemede,nakledilen organ ve dokuların reddedilmesini engellemede, bağışıklık sistemi, böbrek, pankreas, akciğer ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Mide ülseri, tansiyon, kan üretiminin bozulması, damar tıkanıklığı, ödem, sivilce, şişmanlık, kıllanma, adet düzensizliği, erken menopoz, kemik erimesi, kas zayıflığı, deri ve kaslarda atrofi, steroid diyabet, diyabetin ilerlemesi, pankreatit, karaciğer ve böbrek yetmezliği, epileptiform kasıl maları ve diğer nörolojik bozukluklar, eyfori, psikoz ve pek çok psikolojik bozukluklar kortizon kullanımıyla oluşur.

Kortizon, bağırsaklarda kalsiyum emilimini azaltır, kemiklerde kalsiyum kaybına ve kalsiyumun böbreklerle dışarı atılmasına sebep olur. Bunun sonucunda özellikle omuz, kalça ve diz eklemlerinde osteoporoz ve kemik nekrozu gelişir. Kortizonun en tehlikeli özelliklerinden biri bağışıklık sistemini baskılama açısından aktif olmasıdır. Tek doz kortizon uygulandığında bile bağışıklık sisteminin baskılandığı gözlemlenmiştir.

Kortizonun 1-1.5 yıl süreyle kullanımı hipotalamus-hipofiz-böbreküstü bezi sisteminin fonksiyonlarını baskılar. Bunun sonucunda böbrek üstü bezi kabuğunun fonksiyonu baskılanır veya atrofe olur son olarakta hormonların biosentezi de baskılanır veya durur. Buna bağlı olarak çocuklarda boy uzaması durabilir. İlginç olan, sentetik kortizon kullanan herkeste saydığımız yan etkilerin hepsi ya da çoğu yıkıcı bir şekilde görülür. Bazı belirtiler hemen, bazıları bir süre sonra, bazıları ise bir kaç sene sonra ortaya çıkar. Buna rağmen kortizon kullanımı hiç bir şekilde sınırlandırılmadığı gibi kullanım alanı daha da genişletilmektedir.

Kaynak: Dr. Aidin Salih – Gerçek Tıp

- Advertisement -Kortizonun Zararları 2 – reclama2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Read More

Hastalık nedir, neden hasta oluruz?

Hastalık nedir, neden hasta oluruz? Hastalık Nedir Organizmada bütün sistemler, organlar, hücreler, hücre organelleri ve üretilen bütün maddelerin zerrecikleri birbirinden...

Çok çiğnemenin yararları nelerdir?

Bu yazımızda Çok çiğnemenin yararları nelerdir? konusunu işleyeceğiz. Çok çiğnemenin yararları nelerdir? Yemeği iyi çiğneyen, az çiğneyene göre, daha az yer içer. Çünkü besinden...

Tarım ilacı nedir Zararları nelerdir?

Tarım ilacı nedir Zararları nelerdir? Tarım İlaçları Hormonlar, suni gübreler, herbisitler, pestisitler Tarım ilaçları faydalı mikropları, solucan, sinek ve böcekleri öldürerek toprağın verimini düşürür, ekolojik dengeyi,...

Recent

Kortizonun Zararları

Kortizonun Zararları İlaçların zararları ciltler dolusu kitap konusudur. Aşağıda en sık kullanılan "Rekombinant" ilaçlardan biri olan Kortizon örnek olarak verilmiştir.

Sık Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Hep merak edilen sık yemek yemek sağlıklı mıdır? Sık Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?Hastalıkların temel nedenlerinden biri de alınan besinin tamamen sindirilmesini beklemeden üstüne başka...

Yeme ve içmede Sıraya Dikkat Etmemenin zararları

Yeme ve içmede Sıraya Dikkat Etmemenin zararları Et, yumurta, peynir gibi proteinli yiyecekler midede hazmı uzun süren besinlerdir. Tatlılar ve meyveler midede fazla kalmadan bağırsağa...